Priče lidera

Marko Grujić:
Neuroblast – spoj ljubavi, nauke i tehnologije u borbi za oporavak

Kada je Marija Grujić, arhitekta i majka, nakon porođaja dobila dijagnozu multiple skleroze, njen suprug Marko je odlučio da iskoristi svoje znanje iz IT industrije kako bi joj pomogao u rehabilitaciji. Tako je nastao Neuroblast, inovativni uređaj, koji koristi video-igre za poboljšanje motoričkih funkcija i podsticanje neuroplastičnosti mozga.

marko grujic 01

Put od ideje do gotovog proizvoda bio je prepun izazova: od razvoja hardverskih komponenti i sertifikacije, do usavršavanja softverskih rešenja. U ovom intervjuu, Marko Grujić priča o svom profesionalnom putu, izazovima sa kojima se suočavao i kako je Neuroblast postao nada za mnoge pacijente širom sveta.

Kako ste započeli svoju karijeru i na koji način vas je ona pripremila za razvoj Neuroblasta?

Još u srednjoj Elektrotehničkoj školi „Nikola Tesla“ bio sam fasciniran hardverom i programiranjem, a kasnije sam na Fakultetu organizacionih nauka produbio svoje znanje iz informacionih sistema i tehnologija. Moja profesionalna karijera započela je u IT industriji, gde sam godinama radio na razvoju softverskih i hardverskih rešenja. Prvi veći projekat bio je u saradnji sa kompanijom Cool Beer, gde sam dizajnirao hardverske i softverske sisteme, čiji je zadatak bio da konzumentima garantuju da proizvod – u ovom slučaju pivo – do njih stigne poštujući sve najviše standarde kvaliteta.

Kasnije sam, kao co-founder, osnovao kompaniju Maicatech, gde sam radio kompletan dizajn arhitekture i razvoj postojećih sistema, i gde smo napravili jednu od najvećih IoT mreža u regionu, sa više od 42.000 uređaja. Kroz ove projekte stekao sam neophodno iskustvo u dizajnu elektronike, softverskoj arhitekturi i proizvodnji, što mi je kasnije pomoglo da realizujem Neuroblast. Razvoj ovih sistema zahtevao je temeljno razumevanje integracije softvera i hardvera, što se kasnije pokazalo presudnim u radu na Neuroblastu.

Takođe, rad u međunarodnim kompanijama omogućio mi je uvid u globalne standarde i metodologije rada, što mi je pomoglo u osmišljavanju efikasnog i održivog modela razvoja našeg proizvoda. Iskustvo u projektovanju složenih sistema dalo mi je samopouzdanje da se upustim u izazov kreiranja inovativnog medicinskog uređaja.

marko grujic 02

Kako je nastala ideja za Neuroblast i šta vas je inspirisalo da krenete u ovaj poduhvat?

Moja supruga Marija je 2017. godine, nakon porođaja, dobila dijagnozu multiple skleroze. Vremenom joj se stanje pogoršalo, a tradicionalne metode lečenja i rehabilitacije bile su skupe i teško dostupne. Kada smo otkrili terapije zasnovane na neuroplastičnosti, primetili smo značajna poboljšanja, ali problem je bio u održavanju kontinuiteta vežbi. Marija me tada pitala da li mogu da napravim nešto slično kod kuće, ukoliko ona vidi šta sve ima na klinikama i šta može da se prilagodi da se koristi kod kuće. Tako je rođena ideja za Neuroblast – sistem koji bi bio finansijski pristupačniji i omogućio pacijentima da dosledno vežbaju bez odlaska u specijalizovane centre.

Svesni potrebe za kontinuiranom terapijom, počeli smo da istražujemo kako možemo stvoriti pristupačno rešenje koje bi omogućilo pacijentima da samostalno rade vežbe kod kuće. Primetio sam da postojeći sistemi rehabilitacije često nisu interaktivni i da pacijenti gube motivaciju. Tako se rodila ideja o povezivanju rehabilitacije sa pravim, grafički bogatim i atraktivnim video-igrama, koje bi omogućile zabavan i efikasan način terapije koji bi držao pažnju i odraslima i deci.

marko grujic 03

Prototip je radio i pomagao Mariji, ali je dug put bio pred vama. Kako ste finansirali projekat?

Naš tim je učestvovao u brojnim programima podrške i akceleratorima koji su omogućili razvoj i finansiranje Neuroblasta. Prvi program u kome smo učestvovali je bio Startech pre nekoliko godina i to nam je omogućilo da razvijemo dodatne igre i usavršimo prototip.

Izdvojio bih i priliku da učestvujemo u programu na European Institute of Technology, koji je organizovala kompanija Roche, gde smo dobili vredne smernice za dalji razvoj i testiranje uređaja, kao i pristup njihovim testovima koje smo implementirali u naš proizvod da bi lekari, ali i korisnici mogli da prate napredak.

Kasnije smo kroz Katapult akcelerator obezbedili sredstva za formiranje pravog razvojnog tima i proširenje funkcionalnosti Neuroblasta, a tada smo i dobili prve investitore.

marko grujic 04

Možete li nam objasniti kako Neuroblast funkcioniše?

Neuroblast ekosistem trenutno se sastoji od tri uređaja, svaki sa specifičnom funkcijom koja doprinosi rehabilitaciji pacijenata. Prvi uređaj je Motus, napredni senzor koji se pričvršćuje na ekstremitete korisnika, bilo na ruke ili noge. Ovaj uređaj koristi sofisticirane kontrolere koji precizno mere pokrete pacijenta, kao i sile koje se generišu tokom izvođenja vežbi. Zahvaljujući ovoj tehnologiji, omogućava se detaljna analiza kretanja i prilagođavanje terapije individualnim potrebama korisnika.

Drugi ključni uređaj u Neuroblast ekosistemu je Aequa. U pitanju je balans tabla opremljena posebnim dodacima koji omogućavaju kretanje u X, Y osi ili obe ose u punom opsegu od 360 stepeni. U osnovi, tabla pomaže pacijentima da kontrolišu i stabilizuju pokrete. Kod pacijenata sa multiplom sklerozom i sličnim neurološkim oboljenjima, često postoji značajna razlika u snazi između dve strane tela. Aequa balans tabla omogućava precizno merenje sila koje korisnici primenjuju na podlogu tokom balansiranja, što je ključni parametar za praćenje i poboljšanje stabilnosti.

marko grujic 05

Treći uređaj, koji niste videli danas, ali je u završnoj fazi razvoja, jeste Terra pametni tepih. On koristi tehnologiju sličnu balans tabli, ali je namenjen analizi i praćenju pritiska na više razmaknutih tačaka na podlozi. Terra omogućava izvođenje vežbi poput iskoraka i drugih pokreta ključnih za poboljšanje koordinacije i ravnoteže. Ovaj uređaj otvara nove mogućnosti u rehabilitaciji, pružajući precizne podatke o biomehanici kretanja pacijenata i omogućavajući personalizovane terapijske pristupe.

Pored postojećih uređaja, Neuroblast tim kontinuirano radi na razvoju novih rešenja. U planu su dodatni uređaji koji su trenutno u fazi testiranja i prototipa, ali još nisu spremni za komercijalnu upotrebu. Naš cilj je da kroz kontinuirana istraživanja i inovacije proširimo mogućnosti rehabilitacije i omogućimo pacijentima širom sveta da koriste najsavremenije tehnologije za poboljšanje kvaliteta života.

Zbog čega je Neuroblast jedinstven na tržištu?

Ključna prednost Neuroblasta je pristupačna cena, male dimenzije i prenosivost, odnosno mogućnost kućne upotrebe, što pacijentima daje priliku da redovno vežbaju u svom prirodnom okruženju.

Osim toga, Neuroblast poseduje sofisticirane algoritme koji analiziraju obrasce kretanja korisnika, identifikuju napredak i prilagođavaju nivo težine zadataka u igri. Ovaj sistem prilagođavanja omogućava individualizovan pristup terapiji, što u konačnici daje bolje rezultate.

marko grujic 06

Još jedna od prednosti u odnosu na industrijske uređaje je visok nivo gejmifikacija korisničkog iskustva. Dok su mnogi konkurentski proizvodi fokusirani na osnovnu funkcionalnost, mi smo želeli da rehabilitaciju učinimo zanimljivom i angažujućom.

Iz Marijinog iskustva shvatili smo da rudimentarne igre mogu biti korisne u početnim fazama terapije, ali brzo postaju monotone, posebno za mlađe pacijente koji imaju kraći raspon pažnje. Ako vežbanje nije dovoljno zanimljivo, postoji velika verovatnoća da će pacijenti izgubiti motivaciju i odustati od terapije.

marko grujic 07

Zbog toga smo odlučili da kreiramo ekosistem sa početnih deset igara koje su pažljivo osmišljene kako bi održale interes korisnika i učinile terapiju zabavnom. Igre su jednostavne i u nekim slučajevima podsećaju na klasične igre poput Ponga, Breakout-a ili kvizova znanja, ali su vizuelno privlačne i moderno dizajnirane. Njihov razvoj su vodili iskusni profesionalci iz gejming industrije, osiguravajući da igre budu ne samo terapeutski efikasne, već i zabavne za korisnike svih uzrasta.

U narednom periodu planiramo kontinuirani razvoj dodatnih igara i aplikacija, što je bio jedan od razloga za kreiranje sopstvenog „App Store-a“. Ovaj sistem omogućava lako preuzimanje novih sadržaja i prilagođavanje terapije individualnim potrebama korisnika. Ovaj deo softvera razvijen je uz pomoć Adriana Đure, veterana gejming industrije i jednog od ključnih ljudi koje smo upoznali kroz Katapult program.

marko grujic 08

Kako je izgledao proces izrade uređaja kakav vidimo danas i ko su bili ključni akteri?

Kako bi Neuroblast bio konkurentan na globalnom tržištu, želeli smo da ga napravimo po najvišim standardima. To je podrazumevalo izradu preciznih kalupa za plastične delove, kao i vrhunsku obradu aluminijuma. Nakon brojnih pokušaja da ostvarimo ovakav kvalitet u Srbiji i regionu, shvatili smo da moramo potražiti partnere u inostranstvu. Moje prethodno iskustvo sa IoT uređajima pomoglo mi je da ostvarim kontakte u Šenženu, gde smo pronašli pouzdane partnere, koji su nam proizveli alate za izradu kućišta, plastičnih i silikonskih odlivaka, kao i aluminijumskih konstrukcija najvišeg kvaliteta.

Nažalost, proizvodnja u Srbiji nije mogla da ispuni naše standarde ni po pitanju kvaliteta, rokova, a nije bila konkurentna ni kada je reč o ceni. Takođe, zbog osetljivosti uređaja, shvatili smo da je transport od presudne važnosti. Kreirali smo izdržljive transportne kutije koje, osim zaštite, imaju i moderan dizajn. Veliku podršku u dizajnu uređaja i ambalaže dobili smo od Milana Jovanovića i Gorana Limića iz Fishbone studija, koji su pomogli da Neuroblast i izgleda izuzetno dobro, kao i da ergonomski bude na najvišem nivou.

marko grujic 09

Jedan od ključnih izazova u ovoj finalnoj fazi je i proces sertifikacije. Svaki uređaj mora imati CE, FCC, RoHS sertifikate, a Neuroblast kao medicinski uređaj klase 1 zahteva dodatne procedure. Odluka da ga registrujemo kao medicinski uređaj klase 1, a ne kao običnu gejming opremu, značila je dodatne mesece rada na dokumentaciji sa regulatorima. Ipak, bilo nam je važno da kroz sertifikaciju pokažemo koliko smo ozbiljno radili, ali i da dobijemo mogućnost da proizvod možemo marketirati kao medicinsko pomagalo u rehabilitaciji.

Još jedna odluka koju smo nedavno doneli je i da uređaje za globalno tržište šaljemo direktno iz Kine. To nam omogućava niže troškove transporta, jer naš partner ima povoljne uslove zahvaljujući velikom obimu poslatih paketa kroz globalne kurirske službe. Dodatno, time smanjujemo izuzetno komplikovan, skup i naporan birokratski proces, jer uređaj sadrži litijumsku bateriju, a naše uvozne procedure su za ovakve situacije izuzetno skupe i komplikovane. Kako većina korisnika neće biti lokalci, želeli smo da izbegnemo ovaj korak.

Naravno, uvek će određena količina uređaja biti dostupna lokalno – za sve one kojima su potrebni.

marko grujic 10

U kojoj je fazi proizvod sada i kada će biti dostupan za kupovinu?

Kroz sve ove programe i podrške, uspeli smo da razvijemo Neuroblast do nivoa finalnog proizvoda, spremnog za masovnu proizvodnju i distribuciju.

Kroz saradnju sa bolnicama, kao što je Neuromedic u Nišu, testiraćemo uređaj u kliničkim uslovima i, nadamo se, unaprediti i prilagoditi ga da bude još konkurentniji na tržištu. Zahvaljujući podršci institucija, poput EBRD-a i Privredne komore Srbije, dobili smo podršku za učešće na najvećim sajmovima medicinske opreme, poput Arab Health-a, gde je Neuroblast pobrao simpatije i sklopio prve dogovore sa klinikama širom sveta.

Zvanični početak prodaje biće za oko mesec dana, a u prvom periodu nećemo promovisati proizvod, već ćemo se okrenuti, pre svega, onima koji su već izrazili interesovanje, da bismo na većem broju korisnika testirali finalnu verziju proizvoda, i otklonili eventualno nedostatke. Kasnije, u drugoj polovini godine krenućemo sa aktivnom promocijom. Cilj nam je da naš sistem učinimo dostupnim svima kojima je potreban i da nastavimo da razvijamo inovativna rešenja za neurorehabilitaciju.

Dopao Vam se tekst?
Podelite ga sa prijateljima!

Autori

Pravnik u pokušaju, novinar i prevodilac po definiciji. Ljubitelj japanske kulture. Ospe se kad pročita nemogu i/ili neznam.Ume da izrecituje (ne tražite da peva ako vam je sluh mio) Barbaru od Žaka Prevera, na francuskom, bez akcenta, koju je nabiflao samo iz njemu znanih razloga.

Više o Aleksandru

Već dvadeset godina se klackam između tehnologije, marketinga i preduzetništva. Savetovao sam najveće globalne brendove kada je digitalni nastup na lokalnom tržištu u pitanju. Danas i dalje savetujem neke globalne, ali i mnoge lokalne kompanije – kako male, tako i velike.

Više o Ivanu

je fotograf iz Beograda, specijalizovan za portretnu i reklamnu fotografiju na lokaciji. Sa više od decenije iskustva, razvio je jedinstvenu sposobnost da prilagodi svoje veštine različitim potrebama klijenata, kreirajući upečatljive vizuelne narative.

Više o Stefanu
Da li želite da besplatno dobijate sadržaj sa NašaMreža.rs direktno na Vaš email?