Marketing

Instagram Reels: put do pratilaca meri se u sekundama

reels

Kada bismo sabrali dužinu Instagram Reelova koji se pogledaju samo u toku jednog dana, dobili bismo više od 17 miliona sati video-materijala. Ako jedan Reel u proseku traje između 15 i 60 sekundi, u konačnici se to svede na beskrajno mnogo reelova.

Statistika ide u prilog tome da je ovo jedan od najčešće korišćenih onlajn alata. Čak i među mlađanom generacijom Z, za koju inače važi da preferira TikTok, njih 61% radije gleda Instagram Reelove. Gde je velika gledanost, tu je, naravno, i potencijal da se korisnici povežu, što znači da su Instagram Reelovi dobili važno mesto i kao marketinški alat.

Kratki, zabavni i sa različitim opcijama uređivanja slike i zvuka, Instagram Reelovi su sa dobrim razlogom zalepili milione očiju za ekrane. Sa druge strane ekrana, pojedinci, brendovi i kompanije ubiraju plodove takvog sadržaja koji skreće pažnju još većeg broja očiju i podstiče korisnike da dele, taguju, komentarišu ili bar dvaput tapnu palcem. Milioni sati utrošeni na gledanje Reelova otkrivaju još nekoliko njihovih prednosti:

  • U pogledu angažovanja i interakcije sa korisnicima, ubedljivo su nadmašili ostale kratke video forme;
  • Budući da nalikuju TikTok sadržaju, prijemčivi su za mlađu publiku;
  • Korisnici koji gledaju Reelove će bolje zapamtiti informacije koje im se predstave;
  • Mogućnost da se dopre do šire publike je veća, tim pre što Instagram podržava simultano deljenje Reelova na Facebook profilima i stranicama.

Na sve to, nalozi koji redovno objavljuju Reelove su miljenici Instagramovih algoritama – što je lako proveriti ako samo par minuta provedete skrolujući Instagramom. Marketeri su ih već prozvali digitalnim alatom budućnosti, a uz činjenicu da je oko 80% brendova postovalo najmanje jedan Instagram Reel, ta budućnost se vanrednom brzinom pretvara u sadašnjost.

Kako struktura može da poveća interakciju?

Jedan od razloga zbog kojih su Instagram Reelovi toliko user-friendly, jeste njihova „dužina“. Sa jedne strane, ne zahtevaju mnogo napora da bi se ispratili, a sa druge, upravo je kratka forma, bez previše okolišanja, dovoljno efektna da bi se o jednom brendu, proizvodu, njihovoj dobiti i vrednosti zapamtilo ono što je za korisnika najvažnije.

No, kratka forma poput ove može biti i izazov – kako je strukturisati na način da korisnicima ugrabi pažnju i navede ih na reakciju i interakciju?

Postoji nekoliko elemenata koji se moraju uzeti u obzir: od toga da bi trebalo da bude jasno kome se obraćate, pa do nekog optimalnog vremena kada ćete objaviti Reel. Budući da je sadržaj to što korisnike najviše interesuje, pođite od kreiranja same strukture. Kako bi to izgledalo na primeru?

Pretpostavimo da se bavite izradom bezglutenskih slatkiša, a želite da se povežete sa ljudima koji traže interesantne recepte prilagođene striktnijem režimu ishrane. Na svojim Instagram Reelovima možete deliti savete i trikove za pripremu takvih slatkiša ili kupovinu bezglutenskih proizvoda koje i sami koristite.

Ako biste želeli da kreirate Reel od, recimo, 60 sekundi, možete napraviti strukturu sličnu priči sa uvodom, centralnim delom i zaključkom.

Prvi deo – od 7 do 10 sekundi: obratite se publici koju ciljate. Na primer, neko ko je iz zdravstvenih razloga tek prešao na bezglutensku ishranu, verovatno ima priličan izazov: ako većina hrane sadrži gluten, gde pronaći namirnice koje može da koristi.

U tom smislu, stavite do znanja odmah na početku da je Reel namenjen baš njima:

  • „Vi, koji i dalje bezuspešno tragate za kvalitetnim bezglutenskim sastojcima…“;
  • „Zbog čega je obična nabavka noćna mora ako ste netolerantni na gluten…“;
  • „Treća prodavnica iz koje ponovo izlaziš sa nula kupljenih bezglutenskih proizvoda…“.

Osim što korisnicima nagoveštavate temu, na ovaj način ističete i boljku koja je vašoj ciljnoj grupi dobro poznata.

Drugi deo – od 10 do 15 sekundi: osmislite „udicu“. Ukazivanje na bolnu tačku je pola posla, ali druga polovina jeste da korisnici zapravo nastave sa gledanjem Reela. Pošto nemate beskonačno mnogo vremena, sledeći logičan korak je da im kratko i jasno ponudite rešenje:

  • „I to ću vam rešiti (u samo 30-ak sekundi)…“?;
  • „Zamislite da vam neko skrati sve ove muke na samo 60-ak sekundi…“.

Treći deo – od 15 do 50 sekundi: ponudite suštinsku vrednost. U konkretnom slučaju, ovo je deo u kome vašim (novim) korisnicima podrobnije pojašnjavate koje proizvode mogu da kupe i na kojim mestima, zbog čega ste ih odabrali kao lične favorite, da li postoje cenovno pristupačnije alternative i slično. Apsolutno je dobrodošlo da otkrijete i pokoje sitne trikove o kojima možda (još) nisu razmišljali: na šta da obrate posebnu pažnju na deklaracijama proizvoda, ukoliko postoji proizvod sa drugim, manje poznatim, a važnim zdravstvenim benefitima, a možete i raskrinkati neku od zabluda vezanih za određeni bezglutenski proizvod.

Naravno, ubacivanje „udice“ ima smisla ukoliko se uklapa u celu priču i, što je, takođe, važno, u „pecanju“ pažnje korisnika je ipak potrebno imati meru.

Četvrti deo – od 50 do 60 sekundi: ne zaboravite na poziv na akciju. Ako ste već ugrabili 60 sekundi nečijeg vremena, ponudili rešenje ili korisnike naučili nečem novom, poziv na akciju (CTA) je tu da zaokruži 60-ak sekundi priče. Osim već standardnih CTA-a („podelite, komentarišite, zapratite“), postoje i alternative:

  • „Šta biste vi predložili prilikom kupovine bezglutenskih proizvoda?“;
  • „Imate li bolji predlog za kombinovanje namirnica?“;
  • „Na ovu temu sam pisao/la i na svom blogu, a link je u opisu profila…“;
  • „Koja tri proizvoda sa ove liste su se vama najviše dopala?“.

Na ovaj način svojoj ciljnoj grupi jasno sugerišete predloge i podstičete ih da nastave interakciju sa vama, pa i ostalim vašim pratiocima.

Heštegovi, titlovi i muzika: alati za veću vidljivost

Kada žele da njihov sadržaj bude vidljiviji široj publici, korisnici Instagrama će pribegnuti i dobrim, starim heštegovima. Na internetu je moguće pronaći generatore heštegova, koji su aktuelni i relevantni i, iako se ne mogu nazvati magičnim trikom za instant povećanje lajkova i deljenja, svakako mogu uticati na veću vidljivost. Podrazumeva se da ćete heštegove odabrati u skladu sa onim što najviše odgovara vašem brendu, proizvodu, kampanji ili priči koju želite da ispričate.

Takođe, primetićete, bez obzira na jezike koji koriste, da većina Instagram Reelova sadrži i titlove. Ovo nije slučajno – određeni deo korisnika će biti pomalo lenj da uključi zvuk dok skroluje Instagramom, ili će im Reelovi dobro doći da prekrate vreme dok se, recimo, voze gradskim prevozom ili čekaju u redu.

Titlovi su zato uvek dobro rešenje, a i sam Instagram je ovu opciju olakšao u svom editoru za Reelove. Osim heštegova i titlova – a da bi vaši Reelovi bili lakši za pronalaženje prilikom pretrage – do korisnika ćete lakše doći i korišćenjem ključnih reči u opisima.

A još jedan od načina da Instagram počne da više favorizuje vaše Reelove jeste i korišćenje muzike, odnosno zvučnih zapisa. Reelovi koji su solidno rangirani su prepoznatljivi po tome što se u njima javljaju „trending“ zvučni zapisi. Pretražite ih i odaberite one koji bi se najbolje uklopili u sadržaj Reela, ali i u identitet vašeg brenda. Ove melodije imaju još jednu malu prednost – korisnicima su, uglavnom, već poznate, što čini i da ih (podsvesno) lakše prihvate.

Na kraju, nije sasvim svejedno ni kada objavljujete Instagram Reelove. Vreme objava je, takođe, nešto što možete da prilagodite zavisno od toga u koje vreme je vaša ciljna grupa najaktivnija, pri čemu je Instagram olakšao i praćenje korisničke aktivnosti.

Pomoću prilagođenih analitičkih alata, odnosno, pristupu opciji „Insights“, videćete periode u toku dana i sedmice kada su vaši korisnici najaktivniji. Ipak, najbolji efekat se postiže ukoliko odaberete vreme neposredno pre nego što se stvori „gužva“. Imajte u vidu i da se to vreme može razlikovati u zavisnosti od geografskih lokacija vaših korisnika.

Svakako, povećanje interakcije sa ciljnom grupom podrazumeva da je komunikacija dvosmerna. Sećate li se poziva na akciju koji ste uključili u Reel? Kada vaši pratioci napišu komentar ili vam postave pitanje, nemojte takve komentare ignorisati. Takođe, budite i vi ta(j) koji će pokazati interesovanje i povesti komunikaciju u daljem smeru: postavljajte pitanja i ohrabrite korisnike da podele svoja iskustva. Ovo je svakako nešto što će zahtevati vreme, pažnju i želju da zaista razumete ljude kojima se obraćate – ali, bez alata koji ne podrazumevaju isključivo trku za statistikom i vidljivošću, nema ni publike koja će vam pomoći da izgadite autoritet i relevantnost.

P.S. Dobar Reel će, bez ikakve izmene, imati dobre rezultate i ako je obljavljen kao Youtube Shorts ili TikTtok. 🙂

Dopao Vam se tekst?
Podelite ga sa prijateljima!

Autor

Marta je prvo htela da bude učiteljica. Pa da svira violinu. Pa da trenira karate, piše pesme, uči jezike i slika. Onda je htela da fotka, svira gitaru, upiše muzičku školu, čita psihologiju i da bude slobodni umetnik. (Štagod to značilo u glavi jedne dvanaestogodišnjakinje.)

Više o Marti