Digitalizacija

Šta je elektronski potpis i gde mogu da ga nabavim?

epotpis

Elektronsko potpisivanje sve više se primenjuje u poslednjih nekoliko godina, pre svega u radu na državnim portalima. Ako ste preduzetnik koji vodi poslovne knjige ili direktor privrednog društva, sigurno imate kvalifikovani elektronski sertifikat. Ako planirate da pokrenete sopstveni biznis – nećete moći bez njega.

Elektronski potpis je digitalni zapis koji predstavlja vas kao individuu u digitalnom poslovanju. U njemu će biti pohranjen vaš JMBG broj, odnosno broj pasoša, ako niste državljanin Srbije.

Kada kažemo da je potrebno da nešto „digitalno potpišete“, misli se da na kraju određene radnje na državnim portalima, na računaru na kojem se pristupa portalu, bude očitan vaš sertifikat i da isti bude zabeležen od strane portala.

Jednostavno govoreći, neophodno je da pametna kartica bude ubačena u čitač kartica, odnosno USB stik u kućište računara, i da unesete odgovarajući PIN. Digitalni servisi „prepoznaju“ da ste to vi i ostavljaju vaš digitalni potpis na određenom zahtevu ili obrascu.

Elektronski možete potpisati poresku prijavu, bilanse za vašu firmu, prijavu ili odjavu vašeg zaposlenog, elektronski račun i slično.

Elektronski se mogu potpisati i dokumenta. Na primer, dokument u PDF formatu će nakon potpisivanja imati vidljiv ispis sličan ovome:

potpis

Potpis nije samo „sličica“ na dnu dokumenta. On sadrži mašinski čitljive podatke, pa drugi softveri i servisi mogu da prepoznaju da se radi o dokumentu koji je potpisan kvalifikovanim sertifikatom.

Elektronski potpis u digitalni brat blizanac svojeručnog potpisa.

Elektronski potpis, kako u svakodnevnom govoru nazivamo kvalifikovani elektronski sertifikat, možete nabaviti samo kod sertifikovani kuća, a to su:

Svako od sertifikacionih tela može vam izdati kvalifikovani elektronski potpis na pametnoj kartici ili USB stiku, osim MUP-a Srbije, koji elektronski potpis izdaje isključivo na (vašoj) čipovanoj ličnoj karti.

Ukoliko imate čipovanu ličnu kartu, dovoljno je da odete u MUP Srbije i aktivirate kvalifikovani elektronski potpis, besplatno. Prednost je očigledna, nemate nikakve izdatke, ali je mana u tome što vam je potpis vezan za ličnu kartu.

Kod ostalih sertifikacionih tela, možete nabaviti sertifikate na pametnim karticama ili USB-u, sa trajanjem određeni broj godina, a cene se kreću od par do nekoliko hiljada dinara.

Procedura uglavnom podrazumeva da na sajtu sertifikacione kuće ostavite lične podatke i tako inicirate proces izdavanja, te da na njihov poziv, posle nekoliko dana, dođete da preuzmete izrađeni sertifikat.

Sertifikat možete da preuzmete isključivo lično.

Nije moguće da neko drugi preuzme vaš sertifikat, pa čak ni sa overenim punomoćjem.

Ovo predstavlja problem naročito za zakonske zastupnike, strance, koji retko dolaze u Srbiju. Oni sa posebnom pažnjom moraju planirati koliko im sertifikat traje i organizovati dolazak kako bi ga obnovili (ili izvadili po prvi put).

Sa sertifikatom biće vam uručen i PIN kod. Bez PIN-a, sertifikat je neupotrebljiv, zato ga dobro čuvajte.

Pre korišćenja, sertifikat morate instalirati i podesiti za rad. Uputstva i datoteke možete pronaći na sajtu svake sertifikacione kuće.

Osim na fizičkom nosaču, postoji i elektronski potpis u cloud-u. Umesto ubacivanja kartice ili USB-a u računar, autentifikacija se vrši pomoću mobilnog telefona na kojem je instalirana aplikacija ConsentID.

Odnedavno, autentifikaciju pomoću potpisa u cloud-u možete vršiti na gotovo svim državnim portalima, tako da ova dva oblika polako postaju ravnopravna.

Potpis u cloud-u, osim instalacije aplikacije ConsentID, ne zahteva dodatna podešavanja, niti posedovanje sertifikata fizički, i u tome je njegova najveća prednost.

U narednim tekstovima pišemo posebno o potpisivanju kvalifikovanim elektronskim sertifikatima i potpisom u cloud-u.

Dopao Vam se tekst?
Podelite ga sa prijateljima!

Autor

Veruje da je knjigovođa neka vrsta biografa vašeg biznisa. On beleži finansijski život preduzeća. On je vaš savetnik i saveznik. Za mali biznis, možda i najvažniji spoljni saradnik. Neko od koga se očekuje mnogo više od pukog vođenja knjiga.

Više o Mariji