Patreon – platforma za kreativce i moderne mecene
Umetnost i kultura od davnina su deo ljudskog društva koji uživa posebnu pažnju. U vreme renesanse, firentinska porodica Mediči bila je najveća podrška umetnicima. Novo doba donosi nove oblike umetnosti i nove načine da podržite kreativce. Jedan od njih je kroz donacije na platformi Patreon.
Šta je Patreon?
Patreon je digitalna platforma nastala 2013. godine kada je muzičar Jack Conte izložio svoj problem prijatelju. Jack je imao milione pratilaca na YouTube kanalu, ali mu je bankovni račun bio prazan. Odlučio je da sa prijateljem Sam Yamom pokrene platformu kako bi povezao ljude koji kreiraju sjajan sadržaj sa onima koji su spremni da za isti plate.
Danas Patreon povezuje kreativce i njihove pratioce koji ih podržavaju uplatama na platformi. Zauzvrat, pratioci imaju pristup ekskluzivnom sadržaju, dodatnim materijalima, popustima na različite proizvode, mogućnost da postave pitanje autoru ili da vide novi sadržaj pre drugih.
Kako funkcioniše Patreon?
Ukoliko kreirate digitalni sadržaj, Patreon može biti dobar izvor prihoda. Ako imate Youtube kanal ili podcast na kojem besplatno delite sadržaj, verovatno imate isti problem kao osnivač Patreona Jack Conte. Puno dobrih ocena, pozitivnih komentara i pregleda ne znače automatski i novac na bankovnom računu. Ukoliko procenjujete da je neophodno da vaš sadržaj ostane besplatan i dostupan široj publici, možete isprobati Patreon.
Potrebno je da otvorite poslovni nalog, ako Patreon koristite kao firma. Na Patreonu možete definisati različite benefite i naknadu koju pratilac treba da uplati da bi ovaj benefit bio dostupan.
Vaši pratioci uplaćuju sredstva na račun firme Patreon, koja je registrovana u Irskoj. Kada se akumulira određeni iznos sredstava, na primer više od 50 EUR, Patreon će preneti sredstva na vaš PayPal nalog ili devizni račun u banci. Iznos će biti umanjen za vrednost provizije koju Patreon zadržava.
Kakav je računovodstveni i poreski tretman uplata preko Patreona?
Novac koji primite preko Patreona zapravo predstavlja naknadu za uslugu. Uplate se u svakodnevnom govoru često nazivaju „donacijama“ ali to ne treba da vas zavara. Ako za novac nešto pružate drugoj strani ne radi se o donaciji već o prodaji. Vašim pratiocima nudite pristup ekskluzivnom sadržaju, ili pristup sadržaju pre drugih, ili mogućnosti konsultacija 1-na-1. U sva tri slučaja, radi se o prodaji usluge.
S obzirom da se radi o prodaji, za svaku transakciju potrebno je da izdate račun.
Prema objašnjenjima koja je dao sam Patreon u okviru stranice za pomoć korisnicima, tokom korišćenja platforme dolazi do dva prometa – prodaje sadržaja od strane kreativaca Patreonu i prodaje tog istog sadržaja od strane Patreona krajnjim korisnicima.
Prema tome, kao kreativac račun ćete izdati na Patreon.
Ukoliko ste preduzetnik paušalac, vaše obaveze se završavaju kada izdate račune i upišete ih u KPO knjigu.
Ako imate doo firmu, ili preduzetnika koji vodi poslovne knjige, obaveze su kompleksnije.
Prodaja će u vašim knjigama biti evidentirana u bruto iznosu – iznosu koji su uplatili vaši pratioci, pre nego što je Patreon odbio svoju proviziju.
Tačnije, u ovom iznosu biće evidentirani prihodi od prodaje. Isti će uvećati osnovicu za porez na dobit, ako je vaša firma osnovana kao doo odnosno porez na prihode od samostalne delatnosti, ako ste vi preduzetnik koji vodi poslovne knjige.
Patreon će naplatiti određeni iznos naknade na ime usluga koje vama, kao kreativcu pruža. Vrednost ovih usluga za vašu firmu predstavlja trošak koji treba proknjižiti u poslovnim knjigama. Ukoliko ste u mogućnosti da iznos naknade dokumentujete pregledom ili računom od Patreona koji ispunjava sve uslove da se smatra računovodstvenom ispravom, ovaj trošak umanjiće vam porez na dobit odnosno porez na neto prihode.
Praktično, to znači da dokument treba da sadrži podatke Patreona, podatke vaše firme, koja je u ovoj transakciji kupac usluge, datum, opis transakcije i vrednost transakcije.
Naknada može da bude fiksna ili obračunata kao procenat od prometa koji ste ostvarili preko platforme. U oba slučaja, radi se o uslugama, za koje se, prema članu 12.4. smatra da su pružene u sedištu primaoca. U slučaju kreativca koji ima registrovanu firmu u Srbiji, mesto prometa je Republika Srbija. To dalje znači da ste dužni da na iznos koji Patreon zadrži uradite interni obračun PDV-a. Ovaj metod obračuna na engleskom se zove reverse charge i nije svojstven samo našem poreskom sistemu.
Ukoliko je vaša firma u PDV-u, ovaj obračun neće uticati na iznos PDV-a koji ćete platiti krajem meseca (ili tromesečja), jer će porez da se pojavi i nastrani zaduženja i na strani odbitnog PDV (koji umanjuje obavezu) u vašem mesečnom PDV obračunu.
Paradoksalno, ako niste u sistemu PDV-a, onda ćete ovaj porez i platiti. Poreska stopa iznosi 20%, a porez plaćate kao poreski dužnik do 10. u mesecu za prethodni mesec.
Patreon vam nudi mogućnost da gradite zajednicu koja će podržati vaš dizajn, video sadržaj, edukativni materijal ili drugi besplatan sadržaj koji nesebično delite online. Ne zaboravite da tokom njegovog korišćenja nastaju računovodstvene i poreske obaveze koje treba da ispunite.
Vodite računa da porez nastaje i ako Patroen koristite kao fizičko lice. Ne zaboravite da poslovne banke redovno izveštavaju Poresku upravu o prilivima na devizne račune fizičkih lica i da je neophodno da podnesete odgovarajuće poreske prijave i platite porez na prihode koje ste ostvarili od “donacija” na Patreonu. Pomoć možete da potražite od računovođa i poreskih savetnika, ili u filijalama Poreske uprave, na šalteru Vaš poreznik.
Autor
Veruje da je knjigovođa neka vrsta biografa vašeg biznisa. On beleži finansijski život preduzeća. On je vaš savetnik i saveznik. Za mali biznis, možda i najvažniji spoljni saradnik. Neko od koga se očekuje mnogo više od pukog vođenja knjiga.
Više o Mariji