Knjigovodstvo

Prodaja polovnog službenog automobila fizičkom licu

kupovina automobila

Ukoliko je došlo vreme da obnovite vaš vozni park i treba da prodate automobil koji je registrovan na firmu, kupca možete tražiti i među fizičkim licima. U ovom tekstu dajemo vam detaljan vodič kroz pripremne radnje, zaključivanje ugovora i izdavanje računa, plaćanje poreza i prenos vlasništva nad vozilom sa firme, kojoj trgovina i izdavanje automobila nije primarna delatnost, na fizičko lice.

Pripremne radnje

Firma prodavac treba pre prodaje službenog vozila o tome da donese Odluku. Odluku donosi Skupština društva ili direktor, u zavisnosti od toga da li se radi o prodaji imovine velike vrednosti ili ne, u smislu člana 470. Zakona o privrednim društvima.

Ako društvo stiče, odnosno raspolaže imovinom čija nabavna i/ili prodajna i/ili tržišna vrednost u momentu donošenja odluke o tome predstavlja 30% ili više od knjigovodstvene vrednosti ukupne imovine društva iskazane u poslednjem godišnjem bilansu stanja, smatra se da društvo stiče, odnosno raspolaže imovinom velike vrednosti.

Sticanje, odnosno raspolaganje imovinom velike vrednosti može se sprovesti ako to sticanje, odnosno raspolaganje prethodno ili naknadno odobri skupština.

Nakon što pronađete kupca i sa njim dogovorite prodaju, sve važne elemente dogovora treba uneti u kupoprodajni ugovor. U ugovoru navedite sve podatke o vozilu iz saobraćajne dozvole, a naročito marku i model vozila, broj šasije, broj motora, snagu i zapreminu motora, pogonsko gorivo koje auto troši, boju i, naravno, registarsku oznaku vozila.

Ugovor potpisuju ovlašćeno lice prodavca (obično direktor) i kupac. Potpisi na ugovoru overavaju se kod notara.

Po pravili, overa kod notara se ne zakazuje. Potrebno je da na overi budu lično prisutna lica koja su potpisala ugovor, a kod sebe treba da imaju i važeće lične karte. Ako firma – prodavac koristi pečat, poželjno je da ga prodavac ponese sa sobom.

Primopredaja vozila

Ako automobil nije u celosti isplaćen, nakon overe ugovora je dobar momenat da kupac i prodavac odu u poslovnu banku kako bi kupac uplatio novac na tekući račun prodavca. Prodavac kupcu može prethodno da izda predračun, kako bi kupac imao dokument na osnovu kojeg će izvršiti plaćanje.

Cena automobila može se dogovoriti u stranoj valuti, ali plaćanje mora biti u dinarima.

Po kom kursu ćete preračunati deviznu cenu u dinarsku treba da definišete u ugovoru o kupoprodaji.

Prodavac može da naplati automobil i u gotovom novca, ali samo do iznosa od 10.000 EUR. Preko tog iznosa, privredni subjekti ne smeju vršiti naplatu u gotovom.

Za primljeni novac, prodavac kupcu treba da izda priznanicu ili drugog potvrdu.

Ako prodavac primi novac u gotovom, isti mora da uplati na svoj tekući račun u roku od 7 dana.

Nakon overe ugovora, vrši se primopredaja vozila, ključeva, saobraćajne dozvole i druge opreme, koja se eventualno prodaje sa vozilom (na primer zimske/letnje gume).

O primopredaji treba da sačinite Zapisnik o primopredaji. U njemu navedite podatke kupca i prodavca, broj i datum kupoprodajnog ugovora, podatke o vozilu i činjenicu da se automobil prodaje u viđenom stanju. Zapisnik potpisuju i kupac i prodavac, a nakon njegovog potpisivanja i primopredaje vozila, vozilo je u vlasništvu kupca.

Bilo koja šteta koja bi eventualno nastala od trenutka primoporedaje pada na teret kupca.

Neposredno nakon primpredaje, prodavac kupcu treba da izda fiskalni račun.

Od maja 2022. godine kada je stupio na snagu novi Zakon o fiskalizaciji, sporadična prodaja osnovnih sredstava se obavezno evidentira na fiskalnom uređaju.

Ako firma prodavca ne poseduje fiskalnu kasu, potrebno je da se pre prodaje fiskalizuje. Prodavac može da iskoristi besplatno rešenje Poreske uprave ili da nabavi softversko rešenje bez ugovorne obaveze, ako je izvesno da mu fiskalni uređaj neće trebati kada završi prodaju atomobila. Fiskalizaciji prethodi prijava poslovnih prostorija i predaja zahteva za bezbednosni element preko portala ePorezi, pa računajte da vam može trebati i nekoliko dana da osposobite fiskalnu kasu na rad i inicirajte ovaj proces na vreme.

Uz fiskalni račun, kupcu možete da izdate i prilog, u formi A4 dokumenta, koji će da sadrži sve važne podatke koji nisu mogli da stanu na fiskalni isečak, kao što su detaljan opis automobila i napomenu o poreskom oslobođenju, ako se prodaja automobila ne oporezuje PDV-om.

Porez i poreska prijava

U najvećem broju slučajeva kupoprodaja automobila biće oporezovana porezom na prenos apsolutnih prava.

Porez na prenos apsolutnih prava primenjuje se na prodaju službenog vozila, ako je prilikom nabavke:

  • plaćen porez na prenos apsolutnih prava, ili
  • plaćen PDV, ali firma nije imala prava da PDV odbije.

Prodavac ovaj podatak može da pronađe u svojim poslovnim knjigama.

Ako je prilikom nabavke plaćen porez na prenos apsolutnih prava, na računu prilikom prodaje vozila ne treba prikazivati PDV, već treba navesti napomenu:

Napomena o poreskom oslobođenju:

Promet predmetnog motornog vozila je predmet oporezivanja porezom na prenos apsolutnih prava u skladu sa članom 25. stav 2. tačka 3b) Zakon o porezu na dodatu vrednost i članom 23. stav 1. tačka 4a) Zakon o porezima na imovinu.

Ako je prilikom nabavke plaćen PDV, ali niste imali pravo da ga odbijete kao prethodni porez, na računu prilikom prodaje vozila ne treba prikazivati PDV, već treba navesti napomenu:

Napomena o poreskom oslobođenju:

Promet predmetnog motornog vozila je predmet oporezivanja porezom na prenos apsolutnih prava u skladu sa članom 25. stav 2. tačka 3a) Zakon o porezu na dodatu vrednost i članom 23. stav 1. tačka 4a) Zakon o porezima na imovinu.

Razlika između dve napomene je u tački – 3b) ili 3a) pa povedite računa da navedete ispravnu.

Porez na prenos apsolutnih prava plaća se na veći od dva iznosa:

  1. kupoprodajnu cenu iz ugovora koji ste overili kod notara, ili
  2. katalošku vrednost vozila.

Ako je kupoprodajna vrednost vozila veća od tržišne vrednosti koja se dobija na kalkulatoru koji koristi Poreska uprava, porez će se računati na kupoprodajnu vrednost.

Ako je kupoprodajna vrednost niža od vrednosti iz kalkulatora, porez se računa na vrednost iz kalkulatora.

Porez se računa po stopi od 2,5%.

Poreska uprava ranije je koristila katalog AMSS, ali to više nije slučaj.

Sada je u upotrebi kalkulator sa eUprave, iz aplikacije Plati. Aplikaciji možete da pristupite sami i da unosom podataka sa saobraćajne dozvole proverite koja se vrednost dobija na kalkulatoru. Poređenjem sa ugovorenom cenom, moći ćete da odredite na koju osnovicu će Poreska računati porez, pa samim tim i da predvidite koliki će biti troškovi poreza.

Troškovi poreza na prenos apsolutnih prava po pravilu padaju na teret kupca.

Kupac je i poreski obveznik, pa on podnosi poresku prijavu na obrascu PPI-4. Prijava može da se podnese elektronskim putem, preko portala ePorezi ili na šalteru Poreske uprave, prema prebivalištu kupca.

Uz prijavu je neophodno priložiti overen kupoprodajni ugovor, zapisnik o primopredaji, fiskalni račun, očitanu ličnu kartu kupca i očitanu saobraćajnu dozvolu za vozilo.

Rok za podnošenje poreske prijave je 30 dana.

Kupcu i prodavcu je u interesu da prijavu podnesu što ranije, kako bi mogli da izvrše preregistraciju vozila sa prodavca na kupca.

Nakon što obradi poresku prijavu, Poreska uprava će kupcu doneti rešenje, na osnovu koga kupac plaća porez i u Poreskoj upravi ishoduje potvrdu da je porez plaćen.

Ova potvrda biće mu neophodna da bi izvršio prenos vlasništva nad vozilom u MUP-u. Pored nje, biće mu potreban račun koji je dobio od prodavca, tako da ga svakako treba čuvati.

Ukoliko je prilikom nabavke, prodavac na vozilo platio PDV koji je uz to mogao i da odbije, prilikom prodaje je potrebno obračunati PDV po stopi od 20% na ugovorenu kupoprodajnu cenu u samom fiskalnom računu. Ceo gore opisani postupak se preskače, jer vozilo nije predmet oporezivanja porezom na prenos apsolutnih prava.

Kupac će na kraju izvaditi novu saobraćajnu dozvolu, a ako automobil ne menja teritoriju opštine na koju je registrovan, nije neophodna zamena tablica.

Dopao Vam se tekst?
Podelite ga sa prijateljima!

Autor

Veruje da je knjigovođa neka vrsta biografa vašeg biznisa. On beleži finansijski život preduzeća. On je vaš savetnik i saveznik. Za mali biznis, možda i najvažniji spoljni saradnik. Neko od koga se očekuje mnogo više od pukog vođenja knjiga.

Više o Mariji