Knjigovodstvo

Šta su PPP-PO potvrde i čemu služe?

cvecara

Dobili ste dokument koji nosi naziv PPP-PO potvrda i niste sigurni šta treba da uradite sa njim? U nastavku dajemo objašnjenja šta su PPP-PO potvrde, ko, kome i u kom roku ih izdaje, kao i šta treba da učinite ako ste ih primili (ili niste – a trebalo je).

PPP-PO potvrda definisana je kao obrazac koji izdaje isplatilac prihoda (poslodavac, zakupac, i slično) fizičkom licu koje je primalac prihoda (zaposlenom, zakupodavcu, autoru, honorarcu i slično).

Uobičajeno se na strani isplatioca nađu pravna lica i preduzetnici, a na strani primaoca prihoda fizička lica koja su oni angažovali.

Potvrda se izdaje za kalendarsku godinu, i to najkasnije do 31. januara naredne godine.

Prema tome, do kraja januara 2024. godine svi poslodavci, zakupci i drugi isplatioci prihoda treba da izdaju potvrde zaposlenima, zakupodavcima i primaocima prihoda za prihod koji su im isplatili tokom 2023. godine. Na potvrdama se nalazi i podatak o plaćenom porezu i doprinosima.

Ova obaveza uređena je članom 16. Pravilnika o poreskoj prijavi za porez po odbitku.

Radi se o obrascu, što znači da je Pravilnikom definisan ne samo sadržaj, već i raspored podataka („izgled“ dokumenta).

Na obrascu PPP-PO treba da se nađu podaci o isplaćenim prihodima, porezu i doprinosima. Ako su određeni prihodi i sa njima povezane poreske obaveze obračunate, ali nisu isplaćene, ne treba ih uključiti u PPP-PO potvrdu.

Ukoliko je računovođa izvršio obračuna zarada za decembar 2023. godine tokom januara, kada su zarade i isplaćene, decembarske zarade prikazaće na PPP-PO potvrdi za 2024. godinu.

Na PPP-PO potvrdi treba da se nađu svi oni prihodi na koje se plaćaju porez i doprinosi kroz poresku prijavu PPP-PD.

To su, između ostalog:

  • zarade i naknade zarada;
  • ugovorena naknada za privremene i povremene poslove;
  • prihodi od autorskih prava (ugovorene naknade iz autorskih ugovora);
  • prihodi od kapitala (dividende i učešća u dobiti) i prihodi od nepokretnosti (zakupnine);
  • ostali i drugi prihodi (zakup pokretnih stvari, prihodi sportista, naknade za ugovore o delu, itd.);
  • oporezive dnevnice za službeni put i naknade troškova prevoza.

Kompletan spisak prihoda koje treba prikazati na PPP-PO potvrdi nalazi se u Katalogu vrste prihoda, koji je sastavni deo pomenutog Pravilnika.

Kako se danas uglavnom koriste računovodstveni softveri za obračun zarada, zakupa, honorarnih i autorskih ugovora i sa njima povezanih poreskih obaveza, i PPP-PO potvrde se automatski generišu u istim.

Ako ste isplatilac prihoda, proverite za službom, agencijom ili osobom kojoj ste poverili obračun zarada i drugih prihoda fizičkim licima da li će vam kreirati PPP-PO potvrde za sva fizička lica za koja ste platili porez po odbitku kroz tzv. objedinjenu naplatu (poresku prijavu PPP-PD). Postarajte se da ove potvrde dobijete pre kraja januara kako biste stigli u istom roku i da ih dostavite fizičkim licima na koje glase. Bilo bi dobro i da obezbedite dokaz o tome da su ih fizička lica primila.

U privredi se ustalila praksa da se PPP-PO potvrde izdaju u papirnoj formi u dva primerka. Jedan primerak zadržava primalac prihoda (zaposleni, zakupodavac, honorarac, autor, itd.), a drugi isplatilac prihoda (poslodavac, zakupac, naručilac posla i sl.). Na svom primerku, isplatilac prihoda može da zamoli primaoca da ispiše tekst „Primio(la):“ navede svoje ime, prezime, datum prijema dokumenta i svojeručno potpiše dokument. Na ovaj način, isplatilac prihoda ima dokaz da je primaocu prihoda uručio dokument.

PPP-PO potvrde služe fizičkim licima koja ih primaju za proveru da li su obveznici godišnjeg poreza na dohodak građana (tzv. ekstra porez).

Iz svake potvrde koju dobiju (može ih biti više ili samo jedna), potrebno je utvrditi vrstu isplaćenog prihoda i da li se radi o oporezivom prihodu za potrebe godišnjeg poreza na dohodak građana.

Prihodi koje treba eliminisati su oni koji nisu nabrojani u članu 87. Zakona o porezu na dohodak građana. Recimo, to su dividende i učešća u dobiti. Oni se unose u PPP-PO potvrde, a ne ulaze u zbir za oporezivanje godišnjim porezom na dohodak građana, pa ih treba zanemariti.

Od prihoda koji ostanu, treba sprovesti sledeću računicu. Od iznosa u koloni 3.4 potrebno je oduzeti iznose iz kolone 3.5 i kolone 3.6. Ako postoji više vrsta prihoda ili više potvrda, dobijene razlike iz svakog preda PPP-PO potvrde se saberaju.

Zbiru se dodaju prihodi koji su oporezivi godišnjim porezom na dohodak građana, a ne nalaze se na PPP-PO potvrdi. Primer takvog prihoda je neto prihod (dobitak iz poslovanja) koje ostvaruju preduzetnici.

Konačno, krajnji zbir se upoređuju sa neoporezivim iznosom.

Ako je zbir dohotka veći od neoporezivog iznosa, osoba je obveznik godišnjeg poreza na dohodak građana. Biće dužna da podnese poresku prijavu i plati porez.

Ako je iznos niži od neoporezivog, osoba nije obveznik godišnjeg poreza na dohodak građana. Ne podnosi poresku prijavu i ne plaća porez.

Neoporezivi iznos objavljuje se (i menja) svake godine. Podatak obično bude poznat tokom marta meseca.

Ako ste fizičko lice, koje je tokom godine ostvarilo prihode za koje je neka firma plaćala porez i doprinose, a ne dobijete PPP-PO potvrdu – obratite im se sa zahtevom da vam istu izdaju.

Naime, ako se dogodi da ste tokom prošle godine ostvarili zbir dohotka veći od neoporezivog, vi ćete biti u prekršaju ako na vreme ne podnesete poresku prijavu i platite porez. Sankcije vas neće zaobići samo zbog toga što niste imali PPP-PO potvrde, pa niste ni znali da ste obveznik.

Dopao Vam se tekst?
Podelite ga sa prijateljima!

Autor

Veruje da je knjigovođa neka vrsta biografa vašeg biznisa. On beleži finansijski život preduzeća. On je vaš savetnik i saveznik. Za mali biznis, možda i najvažniji spoljni saradnik. Neko od koga se očekuje mnogo više od pukog vođenja knjiga.

Više o Mariji